Početak / Izbor urednika /

Serija ciklona na severnom Atlantiku; krivac za blagu zimu u Evropi?

13:00
8. decembar 2025.

Krivac za blagu zimu?
Serija ciklona na severnom Atlantiku

Sistemi niskog pritiska iznad AtlantikaBrojni cikloni na Atlantiku, anticikloni na jugu i istoku Evrope – obrazac koji će obeležiti ovaj decembar, ali i poslednjih nekoliko zima u Evropi.

Mnogi od stanovnika Balkana, ali i drugih delova Evrope, pitaju se ovog decembra kao i prethodnih nekoliko zima, gde su „nestali“ snegovi i mrazevi koji su nekad bili redovna pojava u zimskim mesecima, kako u našem regionu, tako i u drugim delovima Evrope, ne samo u ravničarskim predelima, već i na višim nadmorskim visinama.

Odgovor za ovaj decembar, ali i ranije zime, leži u izuzetno izraženoj ciklonskoj aktivnosti (sistemi niskog vazdušnog pritiska) na severnom Atlantiku. Izraženu ciklonsku aktivnost na severnom Atlantiku pokreće susret vazdušnih masa vrlo različitih karakteristika, s jedne strane polarnih vazdušnih masa koje do Atlantika stižu preko Kanade, severoistoka SAD i Grenlanda, a s druge strane tropskih i suptroskih vazdušnih masa sa južnijih oblasti Atlantika.

U zoni susreta vazdušnih masa dolazi do formiranja i produbljivanja ciklona, koje zatim jaka visinska zapadna strujanja prenose prema Evropi. Tako iznad severnog Atlantika ima čestih padavina, olujnih do orkanskih vetrova, i visokih morskih talasa pod uticajem ciklona.  S druge strane, iznad južnih i jugoistočnih predela Evrope obično se formira/proširi anticiklon (polje visokog vazdušnog pritiska), koji zadržava ciklone severnije i zapadnije.

Uz ovakvu raspodelu atmosferskih sistema iznad Evrope, preovlađuju blaga/topla zapadna i južna strujanja, dok se hladni vazduh drži dalekih severnih i istočnih predela Evrope. Ukoliko je anticiklon izraženiji sistem, velike oblasti mogu imati tiho vreme, te pogodne uslove za višednevnu pojavu magle i niske oblačnosti uz zagađen vazduh.

Ukoliko su cikloni izraženiji sistemi, vlada promenljivo vreme, uz smenu suvih i kišnih perioda, mirnijih i vetrovitih uslova, uz temperaturna kolebanja, ali generalno blaže uslove od proseka za zimske mesece, dok je sneg ograničen pretežno na veće nadmorske visine.

Ciklonske aktivnosti je oduvek bilo na severnom Atlantiku u zimskim mesecima, ali te epizode obično nisu trajale toliko dugo i bile toliko izražene kao poslednjih godina. Ranije bi ciklonske serije povremeno (ili na duže vreme) prekinuli anticikloni koji bi se formirali/proširili iznad/ka severnom Atlantiku ili ka severnim predelima Evrope. U takvim situacijama hladni polarni vazduh ili vazduh s područja Sibira bi se proširio ka delovima Evrope, a uz južnije preusmerenu putanju ciklona mestimično bilo bi snežnih padavina i formiranja pokrivača.

Urednički tim Vreme & Radar
Više o temi
Kišan oktobar 2025. u Srbiji
petak, 31. oktobar 2025.

Preko 100-150 mm kiše

Kišan oktobar 2025. u većem delu Srbije
subota, 11. oktobar 2025.

Redak prizor

Dve komete vidljive istovremeno
Uragan Melisa na Jamajci
sreda, 29. oktobar 2025.

Katastrofa na Karibima

Uragan Melisa protutnjao preko Jamajke
Svi tematski članci
Ovo bi vas moglo zanimati
Ciklon i obilna kiša u Grčkoj
nedelja, 7. decembar 2025.

Preko 200mm kiše

Obilne padavine i poplave u Grčkoj
Otopljenje na planinama Evrope
subota, 6. decembar 2025.

Ubrzano topljenje snega

Sledi osetno otopljenje na planinama
Kiša na Balkanu u petak
petak, 5. decembar 2025.

Petak i vikend

Dosta oblaka, povremeno moguća kiša
Svi članci
Vreme & Radar

Vreme&radar je takođe dostupno na

Google Play StoreApp Store

Kompanija

Kontakt Privatnost Pravne informacije Izjava o pristupačnosti

Usluge

Preuzimanje

Društvene mreže

facebook