Početak / Izbor urednika /

Letnji dan u decembru u Srbiji sa izmerenih 26°C, oboreni decembarski rekordi

18:30
2. decembar 2023.

Oboreni rekordi u Srbiji
Letnji dan u decembru, temp. do 26°C!

Temperatura u subotuU subotu 2. decembra izmereno je čak 26°C u Srbiji, što je ekstrem za decembar.

Najtopliji početak decembra na području Srbije, Crne Gore i Bosne i Hercegovine od kad se vrše merenja. U petak je izmereno 24°C, a u subotu čak 26°C. Oboreni rekordi.

Ekstremno topao 2. decembar u većem delu Srbije, vrlo toplo bilo je i u Bosni i Hercegovini i Crnoj Gori. Maksimalna temperatura u najtoplijim mestima: Valjevo 26°C, Kragujevac, Kraljevo, Loznica i Bijeljina 25°C, Kruševac 24°C, Požega, Beograd (centar i aerodrom), Sremska Mitrovica i Doboj 23°C...

Tako je u Srbiji zabeležen letnji dan u decembru, budući da je u Kraljevu, Kragujevcu i Valjevu maksimalna temperatura bila >=25°C! U Loznici je 30. novembra u 4h ujutru izmereno -3°C, a onda je od 1. decembra u ponoć sve do subote u 17h temperatura bila >=20°C (zaokruženo), dakle skoro 48 sati!

U subotu je oboren apsolutni temperaturni rekord za decembar u Kragujevcu, prethodni rekord iz 2022. godine premašen je za čak 3°C! Apsolutni rekordi za decembar oboreni su i u Kraljevu, Valjevu, Kruševcu, Požegi, Ćupriji, Leskovcu i Sremskoj Mitrovici. U našoj ranijoj objavi pisali smo o temperaturi i rekordima zabeleženim u petak 1. decembra.

U Beogradu je početak decembra 2023. bio rekordno topao od kad su započela merenja 1887. godine. Najpre je u petak sa 22.6°C izjednačen apsolutni rekord za decembar, a onda je u subotu sa 22.7°C oboren apsolutni decembarski rekord!

Vrlo toplo bilo je i na planinama, na Crnom Vrhu, Zlatiboru i u Sjenici izmereno je 16°C, a na Kopaoniku 9°C. Na Kopaoniku je 30. novembra izmereno 44cm snega, a do subote uveče snežni pokrivač se gotovo potpuno istopio.

Ponegde je bilo olujnih i orkanskih udara vetra južnih smerova, koji je lokalno pričinio i materijalnu štetu - oborena stabla i skinut crep sa krovova. U Sokolcu su izmereni udari vetra do čak 111km/h, u Višegradu do 90km/h, u Sjenici do 83km/h, u Loznici do 72km/h... U ranijoj objavi možete videti detalje od predstojećem povratku zimskih temperatura.

Urednički tim Vreme & Radar
Više o temi
Serija ciklona na Atlantiku
ponedeljak, 8. decembar 2025.

Krivac za blagu zimu?

Serija ciklona na severnom Atlantiku
Zimski talas na Islandu
četvrtak, 30. oktobar 2025.

Sneg i mrazevi na Islandu

Rekordan sneg od čak 40cm u Rejkjaviku
subota, 11. oktobar 2025.

Redak prizor

Dve komete vidljive istovremeno
Svi tematski članci
Ovo bi vas moglo zanimati
Promena vremena u Emiratima
nedelja, 21. decembar 2025.

I oko 90mm kiše

Izraženi pljuskovi u Emiratima
Dug front u sklopu ciklona
četvrtak, 18. decembar 2025.

Od Evrope do Amerike

Vremenski front dug preko 7000 km
Vreme i kvalitet vazduha
subota, 20. decembar 2025.

Loš kvalitet vazduha

Sunčani intervali, ili tmurno vreme
Svi članci
Vreme & Radar

Vreme&radar je takođe dostupno na

Google Play StoreApp Store

Kompanija

Kontakt Privatnost Pravne informacije Izjava o pristupačnosti

Usluge

Preuzimanje

Društvene mreže

facebook