Početak / Izbor urednika /

Vrtlozi nalik tornadu u pustinjskim predelima Ujedinjenih Arapskih Emirata

15:30
24. oktobar 2024.

Nesvakidašnji prizor
Vrtlozi nalik tornadu u pustinji Emirata

Podešavanja za spoljni sadržaj

Privatnost
Jedna od nekoliko trombi koje su se formirale u Ujedinjenim Arapskim Emiratima 23. oktobra 2024.

Nesvakidašnji prizor – u pustinjskim predelima Ujedinjenih Arapskih Emirata došlo je do formiranja nekoliko vazdušnih vrtloga nalik tornadu.

U sredu 23. oktobra u popodnevnim i večernjim satima, u pustinjskim predelima Ujedinjenih Arapskih Emirata došlo je do razvoja grmljavinskih pljuskova. Pljuskovi su lokalno bili izraženi, donoseći veliku električnu aktivnost, intenzivnije padavine, grad i prašinsku oluju pokrenutu jakim vetrom.

Ponegde je čak došlo i do razvoja lokalnih vazdušnih vrtloga. Levak vrtloga između baze oblaka i tla je bio jasno uočljiv, budući da je vrtlog podizao pustinjski pesak sa tla, uz rotiranje peska oko ose vrtloga.

Baze oblaka su bile relativno visoko, pa su ovi vazdušni vrtlozi izgledali izduženo, a takođe i impresivno zbog količine peska podignute sa tla. U jednom momentu je došlo do razvoja 3 vazdušna vrtloga u isto vreme na malom rastojanju, donoseći neverovatan prizor!

Meštani i prolaznici koji su se našli u oblasti gde je došlo do razvoja vazdušnih vrtloga bili su vrlo iznenađeni prizorom, pa su se pojavile brojne slike i snimci, budući da su ovakvi prizori nesvakidašnji za ovaj deo sveta.

Iako vizuelno ovi vazdušni vrtlozi vrlo podsećaju na tornada, u pitanju su vazdušni vrtlozi slabijeg intenziteta i trajanja od tornada, koji su poznati pod nazivom tromba.

Podsetimo da su ranije ove godine Ujedinjene Arapske Emirate zahvatila dva neobično izražena talasa nestabilnosti, koja su donela grmljavinske nepogode, obilne padavine i poplave.  

Urednički tim Vreme & Radar
Više o temi
Omega bloking nad Evropom
sreda, 15. oktobar 2025.

Sunce, oblaci i magla

Omega bloking - vreme danima slično
Obilna kiša i sneg u Srbiji
subota, 4. oktobar 2025.

Rekordi ponegde u Srbiji

Najraniji sneg, rekordne padavine za 24h
Zimski ciklon u oktobru
petak, 3. oktobar 2025.

Obilna kiša/sneg u Srbiji

Kopaonik 54cm snega, rekord za oktobar!
Svi tematski članci
Ovo bi vas moglo zanimati
Olujni vetrovi u Evropi
sreda, 22. oktobar 2025.

Jaka kiša, snažni vetrovi

Oluja Joshua se približava
Osetno toplije, lokalno s kišom
sreda, 22. oktobar 2025.

Ponegde moguća kiša

Toplo u sredu i četvrtak, preko 20°C
Toplije sredinom sedmice
utorak, 21. oktobar 2025.

Kada je moguća kiša?

Topliji dani, temp. i do/preko 20°C
Svi članci
Vreme & Radar

www.vremeradar.rs

facebookKontakt
Privatnost | Pravne informacije | Izjava o pristupačnosti