Početak / Meteo vesti /

Snažan ciklon u Sjedinjenim Američkim Državama: tornada, snežna i prašinska oluja

16:00
7. mart 2025.

Snažan ciklon u SAD
Tornada, prašinska i snežna oluja

Snažan ciklon u SADVeliki deo Sjedinjenih Američkih Država našao se pod uticajem prostranog i snažnog ciklona, koji je doneo spektar vremenskih pojava.

Uticaj snažnog ciklona osetilo je na milione ljudi u SAD. Nepovoljni vremenski uslovi doneli su probleme u saobraćaju, nestanke struje i materijalnu štetu.

Cela istočna polovina Sjedinjenih Američkih Država našla se pod uticajem prostranog i razvijenog ciklona u utorak i sredu 4. i 5. marta 2025. godine. Ciklon je velikoj oblasti doneo padavine – kišu i sneg, grmljavinske oluje, jake do olujne vetrove.

Podešavanja za spoljni sadržaj

Privatnost
Veliki lančani sudar na važnoj saobraćajnici u Ajovi 4. marta usled smanjene vidljivosti zbog vejavice.

U Minesoti, Ajovi, Nebraski i Kanzasu ciklon je uslovio intenzivnije snežne padavine, praćene olujnim vetrom i niskim temperaturama. Došlo je do formiranja vejavice i mećave, pa je vidljivost u nekim mestima bila minimalna. Ovo je donelo vrlo nepovoljne uslove za odvijanje saobraćaja, što je rezultovalo velikim lančanim sudarom na jednoj od glavnih saobraćajnica u Ajovi. Udari vetra su ponegde bili toliko siloviti, da su prevrnuli šleper na putu u Kanzasu, što prikazuje naredni snimak:

Preko dela Teksasa, Luizijane, Misisipija, Arkanzasa i Ohlahome u utorak je prešla oko 1000 kilometara duga linija nestabilnosti u sklopu hladnog fronta, koja je donela obilne pljuskove, olujne vetrove, veliku električnu aktivnost, pa čak i nekoliko tornada. Tornada su pričinila veliku materijalnu štetu u pogođenim mestima, stradale su najmanje 2 osobe. U sredu je linija nestabilnosti nastavila da se premešta prema istoku SAD, ali u nešto slabijem izdanju.

Rekordni sneg i mraz na jugu SADopširnije

Po prolasku hladnog fronta, u delovima Teksasa formirala se prašinska oluja, budući da su olujni vetrovi podigli veliku količinu prašine sa tla. Vidljivost je opala na minimum, prigušena je dnevna svelost, a vazduh je dobio braonkastu boju, pa su prizori izgledali kao na Marsu. Prašinska oluja je zahvatila i Dalas. Uslovi za odvijanje saobraćaja su bili vrlo nepovoljni. Jak i suv vetar je raspirio i nekoliko šumskih požara.

Najveći požari u Japanu za 30 godinaopširnije

Od posledica ovog veoma izraženog ciklona, preko 500.000 domaćinstava i objekata je ostalo bez struje u više saveznih država SAD.

Tornado u Urugvajuopširnije
Urednički tim Vreme & Radar
Više o temi
Uragan Melisa na Jamajci
sreda, 29. oktobar 2025.

Katastrofa na Karibima

Uragan Melisa protutnjao preko Jamajke
Izvori štetnih gasova
nedelja, 12. oktobar 2025.

Klimatski cilj još daleko

Treći najtopliji septembar u svetu
Padavine od ciklona u Srbiji
nedelja, 5. oktobar 2025.

Padavine od ciklona

Srbija: količina kiše i visina snega
Svi tematski članci
Ovo bi vas moglo zanimati
petak, 28. novembar 2025.

Dobre vesti za skijaše

Alpi: preko pola metra novog snega
Tropski cikloni na jugu Azije
nedelja, 30. novembar 2025.

Jug i jugoistok Azije

Katastrofalne poplave i klizišta
Метеоролошка мапа приказује ружичаста подручја са снежним падавинама изнад региона Великих језера. Снежне падавине се крећу ка истоку дуж означених стрелица. Неколико градова је погођено снежним тракама.
subota, 29. novembar 2025.

Fenomen efekta jezera

Obilne snežne padavine na severu SAD
Svi članci
Vreme & Radar

Vreme & Radar

Google Play StoreApp Store

Kompanija

Kontakt Privatnost Pravne informacije Izjava o pristupačnosti

Usluge

Preuzimanje

Društvene mreže

facebook