Početak / Izbor urednika /

Razoran zemljotres magnitude 7.7 u Mjanmaru, veliki broj žrtava

16:00
29. mart 2025.

Veliki broj žrtava
Razoran zemljotres M 7.7 u Mjanmaru

Podešavanja za spoljni sadržaj

Privatnost
Snažno podrhtavanje u gradu Mandalay u Mjanmaru tokom razornog zemljotresa 28. marta.

U petak 28. marta 2025. centralne predele Mjanmara pogodio je snažan zemljotres magnitude 7.7 oko 13h po lokalnom vremenu. Desetak minuta kasnije usledio je još jedan jak zemljotres magnitude 6.4, a zatim je u nastavku dana i u subotu u regionu bila serija slabih do umerenih potresa. Glavni potres se snažno osetio širom Mjanmara i Tajlanda, kao i u delovima Kine i Indije.

Pod uticajem snažnog zemljotresa ljuljali su se lusteri, predmeti, nameštaj, stubovi, kablovi, semafori, pa  čak i vozila, vozovi metroa i zgrade, čula se i zastrašujuća škripa. Padali su razni predmeti, kranovi, stvari s polica, itd. Sa solitera na kojima ima bazena voda se slivala poput vodopada ka tlu, budući da je zemljotres ljuljao čak i visoke zgrade.

Brojne kuće, objekti i zgrade su oštećeni i srušeni u Mjanmaru i Tajlandu, krhotine su na sve strane. U Bangkoku se srušila zgrada koja je bila u izgradnji, gde je u tim trenucima bio veći broj radnika, mnogi su ostali pod ruševinama. Srušio se i veliki most u gradu Sagaing u Mjanmaru.

Zemljotres je pričinio ogromnu materijalnu štetu na objektima i infrastrukturi u Mjanmaru i Tajlandu.

Zemljotres je pričinio ogromnu materijalnu štetu i na infrastrukturi: putevima, prugama, aerodromima, vodovodnim cevima, dalekovodima, pa ima problema u odvijanju saobraćaja, snabdevanju vode, struje i telekomunikacija. Otvorile su se i pukotine u zemlji.

Spasilačke službe i građani pretražuju ruševine. Na teren štižu i međunarodne ekipe i pomoć. Stradalo je preko 1500 ljudi, ali se strahuje da bi broj žrtava mogao biti nekoliko hiljada, budući da je ovo gusto naseljena oblast Azije. Preko 3000 ljudi je povređeno, dok se mnoga lica i dalje vode kao nestala. Najviše žrtava i povređenih je u Mjanmaru, zatim na Tajlandu.

Ljudi  su u panici istrčali na ulice tokom zemljotresa. Prizor koji su zatekli na ulicama zabrinuo je mnoge. Zavladao je strah od mogućih novih potresa, i za stanje svojih bližnjih. Osoblje u bolnicama je dalo sve od sebe da zaštiti pacijente tokom zemljotresa.

Snažan zemljotres na Tibetuopširnije
Serija zemljotresa u Grčkojopširnije
Urednički tim Vreme & Radar
Više o temi
četvrtak, 23. oktobar 2025.

Zagrevanje okeana

Porast nivoa mora se ubrzava
Uragan Melisa na Jamajci
sreda, 29. oktobar 2025.

Katastrofa na Karibima

Uragan Melisa protutnjao preko Jamajke
Zimski talas na Islandu
četvrtak, 30. oktobar 2025.

Sneg i mrazevi na Islandu

Rekordan sneg od čak 40cm u Rejkjaviku
Svi tematski članci
Ovo bi vas moglo zanimati
Kiša na Balkanu u petak
petak, 5. decembar 2025.

Petak i vikend

Dosta oblaka, povremeno moguća kiša
Cikloni donose otopljenje
četvrtak, 4. decembar 2025.

15 stepeni na vidiku?

Cikloni sa Atlantika donose otopljenje
Sunčanije i toplije, pa tmurno i svežije
sreda, 10. decembar 2025.

Iskoristite vedriji dan

Sunčanije i toplije, pa tmurno i svežije
Svi članci
Vreme & Radar

Vreme&radar je takođe dostupno na

Google Play StoreApp Store

Kompanija

Kontakt Privatnost Pravne informacije Izjava o pristupačnosti

Usluge

Preuzimanje

Društvene mreže

facebook