Početak / Izbor urednika /

Letnje temperature u Evropi u martu, oboreni rekordi u više zemalja

16:00
1. april 2024.

Rekordi u više zemalja
Letnje temperature i saharski pesak

Odstupanje temperatureProstrana oblast sa velikim pozitivnim odstupanjem temperature 1. aprila. © Karsten Haustein

Vrlo topla vazdušna masa i saharski pesak zahvatili su šire područje Evrope, donoseći obaranje temperaturnih rekorda za mart.

U periodu od 30. marta do 1. aprila šire područje južne, istočne i centralne Evrope zahvatila je vrlo topla vazdušna masa sa severa Afrike, uz nisku relativnu vlažnost vazduha i veće koncentracije saharskog peska. Za ovako intenzivan i prostran prenos toplote i peska većim delom je odgovorna snažna ciklonska aktivnost na zapadu Evrope.

Ova vazdušna masa je velikom području donela temperature znatno iznad normale, kako dnevne, tako i noćne, koje se obično beleže u drugoj polovini proleća ili leti! Na brojnim lokacijama u navedenim regijama Evrope izmerene su rekordno visoke minimalne i maksimalne temperature za mart. Saharski pesak je doneo zamućenje i obojenost vazduha, kao i smanjene vidljivosti i pad kvaliteta vazduha.

U sledećim zemljama su prema preliminarnim podacima postavljeni nacionalni rekordi za mart u ovom toplotnom talasu: Albanija 29.6°C, Belorusija 27.2°C, Poljska 26.4°C, Litvanija 25.5°C, Letonija 22.8°C i Estonija 21.3°C. U Ukrajini je sa izmerenih 29.0°C izjednačen dosadašnji rekord za mart. I u Hrvatskoj je sa izmerenih 28.5°C-29.0°C u nekim mestima potencijalno oboren nacionalni rekord za mart. Martovski rekord za Srbiju je neverovatnih 35.5°C zabeleženih u Leskovcu 30. marta 1952. godine.

U Srbiji je u ovom toplotnom talasu zabeležen prvi tropski dan u 2024. godini, sa izmerenih 30.0°C u Ćupriji 30. marta, a između 30. i 31. marta u Vršcu je zabeležena tropska noć sa minimalnom temperaturom 20.5°C. Prvog dana aprila u Negotinu je izmereno čak 32°C, u Ćupriji i Zaječaru 31°C! I u Srbiji je vazduh bio zamućen i obojen usled većih koncentracija saharskog peska, dok je na više lokacija zabeležena vlažnost vazduha manja od 20%!

Urednički tim Vreme & Radar
Više o temi
Širenje dima iz Kanade
sreda, 11. jun 2025.

Koje su posledice?

Dim od požara u Kanadi stigao do Evrope
Rekordi juna 2025. godine
ponedeljak, 7. jul 2025.

Jun 2025. u Srbiji

Rekordno topao, sušan i sunčan jun
Poplave u Bosni i Hercegovini
petak, 28. mart 2025.

Preko 100-150mm kiše

Poplave u Bosni i Hercegovini i regionu
Svi tematski članci
Ovo bi vas moglo zanimati
Hladnije, kiša, vetrovito
sreda, 9. jul 2025.

Hladnije i za 10-20°C

Sveže, vetrovito, mestimično s kišom
četvrtak, 10. jul 2025.

Temperatura i oko 30°C

Letnje vreme dolazi i do severa Evrope
Sveže i promenljivo vreme
četvrtak, 10. jul 2025.

Kada stiže otopljenje?

Sveže, moguća prolazna kiša ili pljusak
Svi članci
Vreme & Radar

www.vremeradar.rs

facebookKontakt
Privatnost | Pravne informacije | Izjava o pristupačnosti