Početak
Vreme Belgrade
VremenskiRadar
KišniRadar
TemperaturaRadar
VetarRadar
RadarMunja
Meteo vesti
Izbor urednika
Otkrijte aplikaciju
vreme-vidžet
Kontakt
Aplikacije
    Početak / Izbor urednika /

    Ekstremna količina kiše na Floridi, preko 500mm za 7 sati

14:00
14. april 2023.

Potop na jugu Floride
Rekord - preko 500mm kiše za 7 sati

Potop na Floridi
Ekstremno obilne padavine na jugoistoku Floride u sredu 12. aprila.

Potop na jugoistoku Floride, za par sati je palo preko 500mm kiše. Meteorološki događaj koji se dešava jednom u nekoliko stotina godina.

U sredu 12. aprila popodne i uveče po lokalnom vremenu, snažne grmljavinske oluje formirale su se iznad jugoistoka Floride (SAD), a zatim su se satima obnavljale iznad tog područja, što je rezultovalo ekstremnim i rekordnim količinama padavina.

Privatnost

Prema preliminarnim podacima, u gradu Fort Loderdejl, koji se nalazi na oko 40km severno od Majamija, za 7 sati palo je čak 574mm, a za 12 sati 659mm kiše. Najveća akumulacija kiše za sat vremena bila je čak 161mm.

Sa dnevnom sumom padavina od 659mm koju je ovaj događaj doneo u Fort Loderdejlu, prethodni rekord količine padavina za 24h, koji je bio 371mm iz aprila 1979. godine, apsolutno je premašen. S ekstremnim padavinama ovo je ujedno postao najkišniji april od kad se vrše merenja, a za 7 sati je pala trećina prosečne godišnje sume padavina.

Vremenske nepogode su ulice grada pretvorile u reke. Ljudi su ostali zaglavljeni u svojim vozilima ili su morali da ih napuste radi bezbednosti. Stanovništvo je pozvano da ne napušta svoje domove bez preke potrebe i da pazi na moguće plavljenje imovine.

Došlo je i do prekida rada aerodroma, pa su brojni letovi bili odloženi i otkazani, budući da su piste i objekti aerodroma bili poplavljeni. U četvrtak 13. aprila bilo je proglašeno vanredno stanje i škole nisu radile.

Iako su grmljavinski pljuskovi karakteristični za Floridu, ovako ekstremna količina kiše za kratko vreme se klasifikuje kao događaj koji se desi jednom u nekoliko stotina godina.

Podsetimo se da je u februaru 2023. godine na jugoistoku Brazila bilo sličnog ekstremnog događaja, kada je za 24h palo preko 600mm kiše, što je donelo poplave i klizišta.

Urednički tim Vreme & Radar
Više o temi
Izražen vremenski kontrast u julu. Podeljeno vreme u Evropi. . . ponedeljak, 3. avgust 2026.
Odstupanje temperature u julu
ponedeljak, 3. avgust 2026.

Podeljeno vreme u Evropi

Izražen vremenski kontrast u julu
Šumski požari besne na jugoistoku Evrope. Vrućina i jaki vetrovi. . . petak, 31. jul 2026.
Požari u Grčkoj i Turskoj
petak, 31. jul 2026.

Vrućina i jaki vetrovi

Šumski požari besne na jugoistoku Evrope
Rekordno topao jun u Evropi. Toplota i u morima. . . subota, 11. jul 2026.
Rekordno topao jun
subota, 11. jul 2026.

Toplota i u morima

Rekordno topao jun u Evropi
Svi tematski članci
Ovo bi vas moglo zanimati
Velike vrućine u Istočnoj Evropi. Temperature i oko 40°C. . . utorak, 4. avgust 2026.
Toplotni talas u Istočnoj Evropi
utorak, 4. avgust 2026.

Temperature i oko 40°C

Velike vrućine u Istočnoj Evropi
Sunčano i ponovo vruće početkom sedmice. Temp. oko i iznad 35°C. . . ponedeljak, 10. avgust 2026.
Vruće početkom sedmice
ponedeljak, 10. avgust 2026.

Temp. oko i iznad 35°C

Sunčano i ponovo vruće početkom sedmice
Za koji stepen svežije, uz severni vetar. Tek poneki pljusak. . . subota, 8. avgust 2026.
Poneki pljusak i vetar u subotu
subota, 8. avgust 2026.

Tek poneki pljusak

Za koji stepen svežije, uz severni vetar
Svi članci
Vreme & Radar

Vreme&radar je takođe dostupno na

Google Play StoreApp Store

Kompanija

Kontakt Privatnost Pravne informacije Izjava o pristupačnosti

Usluge

Preuzimanje

Društvene mreže

facebook