Početak / Meteo vesti /

Snežna oluja u Koloradu i Novom Meksiku, ponegde oko metar snega

16:00
11. novembar 2024.

Ponegde oko metar snega
Snežna oluja u Koloradu i Novom Meksiku

Kolorado i Novi Meksiko u SAD zahvatila je zimska oluja, koja je donela obilne snežne padavine, ponegde je napadalo i oko metar snega!

U periodu od 5. do 9. novembra 2024. američke države Kolorado i Novi Meksiko bile su pod uticajem ciklona i hladne vazdušne mase, pa je povremeno bilo snežnih padavina. Tokom ovog perioda zabeleo se veći deo države Kolorado, kao i severna polovina države Novi Meksiko. Za većinu predela ovo je bio prvi sneg ove sezone.

Šumski požari u Kalifornijiopširnije

Snežne padavine su mestimično bile obilne. U delovima Kolorada i Novog Meksika napadalo je između 50 i 100 cm snega, ponegde između 100 i 140 cm! U Denveru je ovaj ciklon doneo 51 cm snega, što je treći najsnežniji ciklon zabeležen u novembru, a 11. najsnežniji za bilo koji mesec, od kad su počela merenja 1882. godine. Najveća izmerena visina snega od ovog ciklona u Koloradu je 135 cm, a u Novom Meksiku 102 cm.

Iako je ova snežna oluja donela prelepe zimske prizore, meštani i nadležne službe su imali pune ruke posla oko čišćenja snega u dvorištima, oko automobila, na stazama i putevima... Sneg je zavejao puteve, pa je bilo problema u saobraćaju, ponegde su se formirale kilometarske kolone, bilo je i proklizavanja vozila s kolovoza.

Sneg je ponegde bio mokar i težak, što je oštetilo grane i dalekovode, pa su brojni objekti i domaćinstva ostali bez struje, uključujući i delove Denvera.

Pored umerenog do jakog intenziteta snega, na smanjenje vidljivosti uticao je i vetar koji je povremeno duvao, noseći sneg koji pada i podižući sneg sa tla. Kada se razvedrilo, čak se i sa meteoroloških satelita mogla jasno uočiti prostrana oblast koju je prekrio sneg u Koloradu i Novom Meksiku.  

Rekordno suv oktobar u Njujorkuopširnije
Urednički tim Vreme & Radar
Više o temi
Izvori štetnih gasova
nedelja, 12. oktobar 2025.

Klimatski cilj još daleko

Treći najtopliji septembar u svetu
Zimski ciklon u oktobru
petak, 3. oktobar 2025.

Obilna kiša/sneg u Srbiji

Kopaonik 54cm snega, rekord za oktobar!
Omega bloking nad Evropom
sreda, 15. oktobar 2025.

Sunce, oblaci i magla

Omega bloking - vreme danima slično
Svi tematski članci
Ovo bi vas moglo zanimati
Vreme narednih dana
ponedeljak, 13. oktobar 2025.

Kada je moguća kiša?

Smena Sunca i oblaka, temp. ≥15°C
Stabilno, prolazno vetrovito
subota, 11. oktobar 2025.

Pojačan vetar u subotu

Oblačni i sunčani periodi, suvo?
Sneg u Skandinaviji
četvrtak, 16. oktobar 2025.

Zimska epizoda

Obilne snežne padavine u Skandinaviji
Svi članci
Vreme & Radar

www.vremeradar.rs

facebookKontakt
Privatnost | Pravne informacije | Izjava o pristupačnosti