Početak / Izbor urednika /

Altocumulus lenticularis na nebu iznad Burse u Turskoj

15:00
21. januar 2023.

Iznenađujući prizor
Neobični oblak koji podseća na NLO

Oblak u BursiOblak koji se ukazao na nebu iznad Burse u četvrtak ujutru (19.1.). © dpa

Nesvakidašnji prizor na jutarnjem nebu zatekao je meštane Burse u Turskoj, pa su mnogi ovaj prizor zabeležili slikama i snimcima.

U četvrtak (19. januara) građane Burse u Turskoj iznenadio je neobičan prizor na nebu tokom svitanja. Naime iz celog grada se mogao videti oblak vrlo zanimljivog i neobičnog oblika, koji je izlazeće Sunce obojilo narandžasto-crvenkastim bojama.

Oblak je imao malo drugačiji oblik u zavisnosti od dela grada iz kog se posmatrao, što se može videti na priloženim slikama. Meštane je iznenadio pravilan-neprirodni oblik ovog oblaka, pa su se slike i snimci vrlo brzo raširili društvenim mrežama. Mnoge je ovaj oblak asocirao na neki leteći svemirski objekat - NLO. Usled toga se oglasila i meteorološka služba Turske.

Podešavanja za spoljni sadržaj

Privatnost

U pitanju je prirodna pojava i oblak poznat pod nazivom altocumulus lenticularis. Ovi oblaci nastaju pri određenim uslovima u atmosferi, kada vazduh struji preko brdsko-planinskih krajeva. Tada se usled neravnog terena vazdušna struja zatalasa, i na uzlazećem delu talasa može doći do formiranja ovih oblaka, obično iznad ili u blizini planinskih vrhova. Za pilote ovi oblaci su indikator prisustva turbulencije.

Ovi oblaci u obliku sočiva su jedni od najatraktivnijih oblaka u prirodi, usled njihovog neuobičajenog i pravilnog oblika. U slučaju Burse, posebno dramatičan efekat su dodale boje usled izlaska Sunca u momentima kada se oblak formirao. Ovi oblaci se mogu osmotriti širom sveta.

Podsetimo se i nekih ranijih objava: rekordno visokih januarskih temperatura na Balkanu, neobičnih oblaka u obliku talasa osmotrenih u SAD, i problema sa obilnim snegom u Austriji.

Urednički tim Vreme & Radar
Više o temi
Hladna jutra za avgust
utorak, 26. avgust 2025.

Lokalno zabeležen mraz

Jesenje minimalne temperature u avgustu
Pomračenje Meseca
petak, 5. septembar 2025.

Pomračenje Meseca

Crveni Mesec u Zemljinoj senci
Vruće i sušno leto
sreda, 10. septembar 2025.

Leto 2025. u Srbiji

Među najtoplijim i najsuvljim letima
Svi tematski članci
Ovo bi vas moglo zanimati
Nestabilno u nedelju
nedelja, 14. septembar 2025.

Prolazna promena vremena

Nestabilno, lokalno izraženi pljuskovi
Promenljivo, pa stabilizacija
sreda, 17. septembar 2025.

Ubrzo povratak leta?

Promenljivo, svežije i vetrovito u sredu
Осушене биљке кукуруза на пољу током суше.
ponedeljak, 15. septembar 2025.

Suša, požari, poplave

Ekonomske posledice leta 2025. godine
Svi članci
Vreme & Radar

www.vremeradar.rs

facebookKontakt
Privatnost | Pravne informacije | Izjava o pristupačnosti