Početak
Vreme Belgrade
VremenskiRadar
KišniRadar
TemperaturaRadar
VetarRadar
RadarMunja
Meteo vesti
Izbor urednika
Otkrijte aplikaciju
vreme-vidžet
Kontakt
Aplikacije
Početak / Izbor urednika /

Plavi mlaz (blue jet) – neobična električna pojava u atmosferi, munja prema svemiru

16:00
3. novembar 2022.

Munja prema svemiru
Plavi mlaz - neobična električna pojava

Podešavanja za spoljni sadržaj

Privatnost

Munja koja se iz oblaka kreće prema svemiru umesto prema tlu? Ova retka pojava je početkom novembra zabeležena sa Azurne obale.

Kod grmljavinskih oluja prilikom električnih pražnjena uobičajen prizor je da se munja grana od oblaka nadole - prema tlu. Međutim, u retkim slučajevima može se desiti da se munja prostire naviše od vrha oblaka – prema svemiru, što se može videti na priloženim slikama koje su zabeležene sa Azurne obale početkom novembra 2022. god.

Ova retka električna pojava u atmosferi poznata je pod nazivom plavi mlaz (ili plava struja, eng. blue jet), i može se javiti u okviru snažnih grmljavinskih nepogoda.

Plavi mlazevi su delimično jonizovane svetleće kupe plave boje, koje se od vrha grmljavinske nepogode prostiru naviše brzinama i oko 100km/s, a mogu dosegnuti i do visine oko 40-50km. Na snimku iznad se može videti kako izgleda ova pojava gledano iz svemira – sa satelita.

Ponekad plavi mlaz može pokrenuti još jednu retku i spektakularnu električnu pojavu – vilenjake (eng. red sprites) o kojima smo ranije detaljnije pisali.

Plavi mlazevi se teško mogu osmotriti zbog vrlo kratkog trajanja, koje je svega nekoliko desetina delova sekunde (100-200 milisekundi), usled čega je retko ko u svetu uspeo da vidi i zabeleži ovu pojavu.

Ova pojava se može osmotriti sa veće udaljenosti od snažne grmljavinske oluje, budući da se ispod i u blizini nepogode ne vide vrhovi oblaka odakle plava struja kreće, a takođe se može osmotriti iz aviona i svemira. Na snimku iznad, napravljenom iz grada Darvina u Australiji, može se videti ova pojava iz električno-aktivne oluje.

Urednički tim Vreme & Radar
Više o temi
subota, 4. april 2026.

Crvenkasta boja neba

Peščana oluja na Kritu
Oluja na zapadu Balkana
petak, 27. mart 2026.

Nevreme na zapadu Balkana

Orkanski vetrovi, velike količine snega
Poplave i sneg u Italiji
petak, 3. april 2026.

Nevreme u Italiji

Poplave i obilne snežne padavine
Svi tematski članci
Ovo bi vas moglo zanimati
Nestabilno vreme na Balkanu
sreda, 1. april 2026.

Uticaj ciklona

Nestabilno i sveže vreme do vikenda
Promenljivo i sveže vreme
utorak, 31. mart 2026.

Sveže, vetar, padavine

Novi ciklon produžava nestabilan period
Promenljivo i hladno
nedelja, 29. mart 2026.

Zadržava se hladnije

Dosta oblaka, povremeno uz kišu i sneg
Svi članci
Vreme & Radar

Vreme&radar je takođe dostupno na

Google Play StoreApp Store

Kompanija

Kontakt Privatnost Pravne informacije Izjava o pristupačnosti

Usluge

Preuzimanje

Društvene mreže

facebook