Početak / Izbor urednika /

Zimska oluja u Japanu i Rusiji: rekordne količine snega, orkanski vetrovi, vejavica i mećava

16:00
18. decembar 2022.

Vejavica i rekordni sneg
Zimska oluja u Rusiji i Japanu

Orkanski vetroviSnažni vetrovi na istoku Rusije sredinom sedmice, koji su uslovili vejavicu i mećavu.

Zimska oluja na istoku Azije: obilan sneg, orkanski vetrovi, vejavica i mećava.

Sredinom sedmice (14. – 16.12.) istočnim predelima Azije, duž obale Pacifika, prošao je snažan ciklon, u čijem se centru pritisak spustio i ispod 960mb.

Na istoku Rusije, u priobalnim mestima Pacifika, uz ovako razvijen ciklon bilo je olujnih do orkanskih udara vetra. Snažan vetar je mestimično bio praćen snežnim padavinama, što je uslovilo vejavicu, dok tamo gde nije bilo padavina vetar je doneo mećavu (vetar podiže sneg sa tla), pa je tako ovaj ciklon uslovio pravu zimsku oluju.

Na snimku iznad se može videti snažna i opasna vejavica u gradu Severo-Kuriljsk na Kamčatki, gde su udari vetra dostizali čak 148km/h!

Na narednoj grupi slika se može videti veliki sneg u gradu Nikolajevsk na Amuru, gde je nakon prolaska zimske oluje izmereno čak 80cm snega, dok je pre početka uticaja ciklona visina snega bila 37cm.

Kako je ovaj ciklon odmakao prema severu-severoistoku, tako je došlo do pokretanja vrlo hladne vazdušne mase iz Sibira prema Japanu. Uz prelaz vrlo hladnog vazduha preko relativno tople vodene površine Japanskog mora, dolazi do burnog razvoja oblaka i padavina. Kada oblaci i padavine naiđu na zapadnu obalu Japana, naročito na brdsko-planinske krajeve, dolazi do oslobađanja velike količine padavine, uglavnom u obliku snega.

Ovaj efekat funkcioniše po istom principu kao i sneg pod uticajem jezera o kome smo detaljnije pisali kada je zimska oluja pogodila regiju Velikih Jezera u SAD.

U pojedinim mestima na zapadu Japana je pala rekordna količina snega za 48h u decembru (14. – 16.12.): Hijiori 134cm snega, Obanazawa 104cm, a u mestu Shinjo je sa 89cm oboren apsolutni rekord za količinu snega za 48h.

Podsetimo se i nekih ranijih objava: prirode okovane ledom usled ledene kiše u Italiji, snežne i prašinske oluje u SAD, objašnjenja o formiranju inja, uz fenomalne slike i snimak ove pojave.

Urednički tim Vreme & Radar
Više o temi
utorak, 12. avgust 2025.

Balkan na udaru vrućina

Vreli dani, tropske noći, šumski požari
četvrtak, 4. septembar 2025.

Retka vremenska pojava

Oblaci poput vodopada preko planina
Godišnjica od uragana Katrina
nedelja, 31. avgust 2025.

20 godina od katastrofe

Uragan Katrina pogodio je obalu SAD
Svi tematski članci
Ovo bi vas moglo zanimati
Obilna kiša na Baliju
nedelja, 14. septembar 2025.

Žrtve i šteta

Bali: obilna kiša, poplave, klizišta
Promena temperature u Evropi
utorak, 16. septembar 2025.

Vremenski obrt

Zahlađenje, pa povratak leta u Evropi
Astro podaci u aplikaciji
utorak, 16. septembar 2025.

Kraći dani, duže noći

Septembar: primetna promena dužine dana
Svi članci
Vreme & Radar

www.vremeradar.rs

facebookKontakt
Privatnost | Pravne informacije | Izjava o pristupačnosti