Početak / Izbor urednika /

Olupine ratnih brodova iz Drugog svetskog rata na Dunavu u Prahovu-Srbiji

15:00
24. avgust 2022.

Nizak Dunav u Srbiji
Olupine brodova iz Drugog svetskog rata

Olupine brodova

Uz nizak vodostaj reka u Evropi usled jedne od najgorih suša u poslednjih 500 godina, razni objekti koji su dugo bili pod vodom su “isplivali“ na površinu.

Reka Dunav protiče kroz 10 zemalja Evrope na svom putu do ušća u Crno More, uz tok dužine preko 2700km. Usled duge i široko rasprostranjene suše u Evropi tokom 2022. godine, Dunav je na jednom od najnižih vodostaja u poslednjih stotinu godina.

U pojedinim delovima toka nivo Dunava je opao na manje od polovinu normalnog vodostaja za avgust, pa je dubina vode ponegde oko visine struka ljudi. Kao posledica toga iz vode su “isplivale“ olupine nekoliko nemačkih ratnih brodova iz Drugog svetskog rata u blizini Prahova u istočnoj Srbiji, na granici sa Rumunijom.

Na nekim od ovih brodova se i dalje nalaze eksplozivi i municija, što može biti opasno za rečni saobraćaj i ribolov u okolini.

I na drugim rekama u Evropi je usled rekordno niskih vodostaja došlo do ukazivanja raznih objekata koji su se dugo nalazili pod vodom.

Urednički tim Vreme & Radar
Više o temi
utorak, 5. avgust 2025.

21 dan iznad 30°C

Istorijski toplotni talas u Finskoj
Rekordno toplo u Japanu
četvrtak, 31. jul 2025.

Novi apsolutni rekord

U Japanu temperatura do 41.2°C
Ekstremne vrućine u Turskoj i na Balkanu
ponedeljak, 28. jul 2025.

Na Balkanu do 44-46°C

Rekord u Turskoj, temperatura do 50.5°C!
Svi tematski članci
Ovo bi vas moglo zanimati
Oluje u regionu
ponedeljak, 4. avgust 2025.

Nepogode u regionu

Krupan grad, shelf oblak, pijavice
Britanska ostrva na udaru oluje
utorak, 5. avgust 2025.

Orkanski vetar, >130km/h

Britanska ostrva na udaru oluje Floris
petak, 1. avgust 2025.

Završnica polarnog dana

Severni rt: zbogom ponoćnom suncu
Svi članci
Vreme & Radar

www.vremeradar.rs

facebookKontakt
Privatnost | Pravne informacije | Izjava o pristupačnosti