Početak / Meteo vesti /

Sneg i slab mraz - rana poseta zime na severu Skandinavije

12:00
23. septembar 2025.

Sneg i slab mraz
Rana poseta zime na severu Skandinavije

Sneg u NorveškojPlaninu Bjornfjell (nadmorska visina oko 500m) u okrugu Nordland na severu Norveške pokrio je sneg. - © https://bjost.no/webkameraer/bjornfjell.htm

Na početku jeseni, viši delovi severne Skandinavije već su prekriveni snegom – tanki snežni pokrivač zabeleo je planine u okrugu Nordland na severu Norveške, a temperatura je opala na vrednosti blago ispod 0 stepeni.

Međutim, sneg u ovim oblastima nije neuobičajen u ovo doba godine. Uzrokovan je jakim severozapadnim vetrom, koji gura vlažne vazdušne mase sa Atlantika prema norveškim planinama. Na navetrenoj strani planina, mestimično pada jaka kiša i sneg.

Vreme na istočnoj strani planina je sasvim drugačije. Tamo fenski efekat severozapadnog vetra donosi suv vazduh, obilje sunca i prijatnije temperature. Kao rezultat toga, mnogi regioni na zavetrenoj strani planina započinju novu sezonu sa prijatnijim jesenjim vremenom.

Podsetimo da je ranije u septembru jak jugoistočni vetar doneo neobično kasnu tropsku noć na severu Norveške u okrugu Nordland.

Urednički tim Vreme & Radar
Više o temi
Rezervoar vode u Turskoj
petak, 22. avgust 2025.

Mnogi regioni pogođeni

Nestašice vode u Evropi
Godišnjica od uragana Katrina
nedelja, 31. avgust 2025.

20 godina od katastrofe

Uragan Katrina pogodio je obalu SAD
četvrtak, 4. septembar 2025.

Retka vremenska pojava

Oblaci poput vodopada preko planina
Svi tematski članci
Ovo bi vas moglo zanimati
Poplave u Pakistanu
subota, 20. septembar 2025.

Raste rizik od epidemije

Monsun zadaje probleme u Pakistanu
Postepena završnica letnjih uslova
utorak, 23. septembar 2025.

Sledi postepeno osveženje

Još jedan letnji dan: sunčano i >30°C
nedelja, 21. septembar 2025.

Temperatura i preko 30°C

Sunčano, toplo, ponegde i vetrovito
Svi članci
Vreme & Radar

www.vremeradar.rs

facebookKontakt
Privatnost | Pravne informacije | Izjava o pristupačnosti