Početak / Izbor urednika /

Retkost i iznenađenje – polarna svetlost vidljiva na nebu iznad Srbije i Balkana

15:00
6. novembar 2023.

Spektakl na nebu
Polarna svetlost osmotrena na Balkanu!

Podešavanja za spoljni sadržaj

Privatnost
Polarna svetlost zabeležena kod Bačkog Gradišta u Srbiji u nedelju 5. novembra uveče.

Veliko iznenađenje u nedelju uveče 5. novembra 2023. na Balkanu – na nebu se videla polarna svetlost, što je vrlo retko za naše prostore! Spektakularan prizor na nebu uz auroru širom Evrope.

Spektakl na nebu širom Evrope u noći između nedelje i ponedeljka 5. i 6. novembra, polarna svetlost se mogla osmotriti u mnogim zemljama gde je bilo vedrine. Polarna svetlost je imala različite boje i oblike, donoseći spektakularan prizor. Otuda veliki broj slika i snimaka na društvenim mrežama, i oduševljenje onih koji su golim okom videli ovu pojavu i dokumentovali je.

Pojava polarne svetlosti nije retkost iznad severne polovine Evrope, ali ono što je bilo vrlo specifično za prošlu noć jeste koliko južno se mogla osmotriti. Tako se aurora videla iz severne polovine Italije, Slovenije, Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Bugarske, Rumunije, Ukrajine, pa čak i severa Turske i Grčke!

Aurora se mogla osmotriti i iz severnih predela Srbije, gde je došlo do razvedravanja u nedelju krajem dana, a najviše je bila uočljiva oko 18h. Vrlo su retke situacije da se polarna svetlost vidi na našim prostorima, tj. na geografskoj širini balkanskih zemalja.

U našem regionu polarna svetlost se najviše ispoljila u obliku sjaja crvene boje na nebu ka severu, ali i u varijanti narandžaste i ružičaste boje. Aurora se golim okom mogla osmotriti kao bledunjavi sjaj na nebu, i to kada je oko priviknuto na mrak i u sredinama sa manjom svetlosnom zagađenošću.

Kamere na telefonu, a naročito profesionalni fotoaparati sa dugom ekspozicijom, mogu da prikupe znatno više svetlosti u sočivo od ljudskog oka, pa na slikama svetlost aurore deluje izraženije nego što je u mnogim slučajevima vidljiva golim okom. Ka severnim predelima Evrope aurora je još spektakularnije izgledala, i bila lakše uočljiva golim okom, ali je u tim predelima bilo i više oblaka prethodne noći.

Za ovakav prizor na nebu širom Evrope odgovorna je snažna solarna oluja koja se dogodila početkom novembra 2023, u okviru 25. solarnog ciklusa koji hvata zalet prema svom maksimumu. U solarnoj oluji emitovana je velika količina solarnih čestica prema Zemlji, koje u interakciji sa magnetnim poljem naše planete dovode do pojave polarne svetlosti.

Nastanak polarne svetlostiPrikaz nastanka polarne svetlosti (aurore), interakcijom solarnih vetrova sa magnetnim poljem Zemlje.

Solarna aktivnost će biti vrlo povećana do 9. novembra, pa i naredne noći na višim geografskim širinama, gde bude vedrine, mogu doneti lepe prizore aurore na nebu, a oko 8. novembra bi prema trenutnim projekcijama mogao da se oseti još jedan snažan uticaj solarne oluje, pa nije isključeno da se polarna svetlost ponovo vidi južnije nego što je to uobičajeno.

Urednički tim Vreme & Radar
Više o temi
Razoran zemljotres u Mjanmaru
subota, 29. mart 2025.

Veliki broj žrtava

Razoran zemljotres M 7.7 u Mjanmaru
Širenje dima iz Kanade
sreda, 11. jun 2025.

Koje su posledice?

Dim od požara u Kanadi stigao do Evrope
Poplave u Bosni i Hercegovini
petak, 28. mart 2025.

Preko 100-150mm kiše

Poplave u Bosni i Hercegovini i regionu
Svi tematski članci
Ovo bi vas moglo zanimati
Izražena promena vremena
utorak, 8. jul 2025.

Ponegde moguće nevreme

Vetrovito, nestabilno, osetno zahlađenje
Sveže i promenljivo vreme
četvrtak, 10. jul 2025.

Kada stiže otopljenje?

Sveže, moguća prolazna kiša ili pljusak
Nepogode u Srbiji
utorak, 8. jul 2025.

Nepogode u Srbiji

Grad, vetar do 100km/h, prašinska oluja
Svi članci
Vreme & Radar

www.vremeradar.rs

facebookKontakt
Privatnost | Pravne informacije | Izjava o pristupačnosti