Početak / Izbor urednika /

Pesak i prašina iz Sahare. Prljava/obojena kiša

17:00
27. februar 2024.

Prljava/obojena kiša
Saharski pesak i prašina u vazduhu

Oblak peska sa satelitaVeliki oblak peska iz Sahare na zapadu Afrike, vidljiv sa satelita. © NASA WORLDVIEW

Kako čestice peska i prašine iz Sahare dospevaju u vazduh, i koji uticaj imaju na vreme i prirodu? Kako nastaje prljava/obojena kiša?

PESAK I PRAŠINA U VAZDUHU

Sahara je najveća peskovita pustinja na svetu, pa otuda ne čudi da je Sahara najveći izvor čestica peska i prašine u atmosferi. Čestice peska i prašine dospevaju u vazduh pomoću vetrova koji duvaju preko pustinje, koji podižu ove čestice sa tla.

Čestice peska i prašine su vrlo sićušne i lagane, pa se vetrovima lako prenose kroz vazduh. Prenos peska kroz vazduh se može odvijati bliže tlu, na visinama manjim od 1-2km, ali i na većim visinama u atmosferi, i na nekoliko kilometara iznad tla.

Tako saharski pesak i prašina uz pomoć vetrova mogu da se prenesu stotinama, pa i hiljadama kilometara iz oblasti Sahare u raznim pravcima, i preko mora i okeana na druge kontinente.

UTICAJ NA VREME I PRIRODU

Kada preko delova Sahare dunu jaki vetrovi, velike količine peska i prašine mogu biti podignute u vazduh. Tada se oblaci peska i prašine mogu primetiti čak i sa meteoroloških satelita, kao žuto/braonkasta zamućenja atmosfere.

Kada su čestice peska i prašine prisutne u vazduhu, mogu doneti bledu ili žuto/braonkastu boju neba, kao i jarke boje pri izlasku i zalasku Sunca. Pri većim koncentracijama peska u vazduhu, sunčevo zračenje može biti oslabljeno, a sunčev disk se može posmatrati i bez naočara.

Čestice peska mogu poslužiti i kao jezgra kondenzacije vodene pare, pa doprineti formiranju oblaka. Ako ima padavina kada je pesak prisutan u atmosferi, onda se javlja prljava/obojena kiša, budući da padavine spiraju pustinjski pesak i prašinu iz vazduha na površinu. Tada kada voda ispari, na automobilima, predmetima, biljaka itd, mogu se videti narandžasto/crvenkaste mrlje od peska/prašine.

Iako ova kiša prlja sve što joj je izloženo, čestice peska i prašine su ujedno prirodni izvor minerala, koji mogu poslužiti kao đubrivo. Tako npr. prašume Amazona dobijaju značajnu količinu nutrijenata uz pomoć peska iz Sahare.

Ogromne količine saharskog peska u Mursiji (Španija) u martu 2022. god.

Kada se pustinjski pesak i prašina prenose bliže podlozi, ove čestice mogu doneti pad kvaliteta vazduha i smanjenje horizontalne vidljivosti. U ekstremnim situacijama, kada čestica peska ima izrazito mnogo, dnevna svetlost se može znatno prigušiti, moraju se nositi zaštitne maske pri boravku na otvorenom, a može doći i do suve depozicije peska/prašine na tlo.

Urednički tim Vreme & Radar
Više o temi
Rekordi juna 2025. godine
ponedeljak, 7. jul 2025.

Jun 2025. u Srbiji

Rekordno topao, sušan i sunčan jun
Poplave u Bosni i Hercegovini
petak, 28. mart 2025.

Preko 100-150mm kiše

Poplave u Bosni i Hercegovini i regionu
Misteriozna svetlosna pojava
utorak, 25. mart 2025.

Misterija na noćnom nebu

Svetlosni fenomen u obliku plave spirale
Svi tematski članci
Ovo bi vas moglo zanimati
Hladni talas u Južnoj Americi
subota, 5. jul 2025.

Argentina i okolne zemlje

Najintenzivniji hladni talas u 21. veku
Vruće, vetrovito, poneki pljusak
nedelja, 6. jul 2025.

Vruće, lokalno oko 40°C!

Sunce, jačanje vetra, ponegde i pljusak?
Malo svežije, pa vruće
subota, 5. jul 2025.

Lokalno moguć pljusak?

Kraće i manje osveženje, pa ponovo vrelo
Svi članci
Vreme & Radar

www.vremeradar.rs

facebookKontakt
Privatnost | Pravne informacije | Izjava o pristupačnosti