Početak / Izbor urednika /

Jaka suša na jugu Italije, na Siciliji prizori kao u sred leta

17:00
12. februar 2024.

Prizori kao u sred leta
Posledice suše na jugu Italije

Kadrovi iz unutrašnjosti Sicilije, koji pokazuju posledice suše. © WetterOnline

Dugi periodi suvog i toplog vremena tokom jeseni i zime 2023/2024, počinju nepovoljno da se odražavaju na prirodu i poljoprivrednike na jugu Italije.

Jug Italije pogađa suša, koja se naročito oseti na Siciliji, gde neka mesta imaju najsušniju jesen i zimu od kad su započela merenja.

Jesen i zima su obično deo godine koji donosi najviše padavina jugu Italije i Siciliji, ali su kiše ovom prilikom zamenjene suvim vremenom, uz dosta sunčanih sati i sa temperaturama koje su uglavnom iznad proseka.

Slab prinos citrusaUzgajane biljke slabo napreduju zbog nedostatka vlage u unutrašnjosti Sicilije. © WetterOnline

Tako u unutrašnjosti Sicilije izgled predela već podseća na onaj koji se obično zatiče sredinom leta. Presušuju reke i jezera, zemljište je suvo i raspucalo, vegetacija je sasušena ili slabo napreduje, a lokalno ima i šumskih požara.

Ovo nepovoljno utiče na uzgajane biljke, poput vinograda, citrusa, trava za stoku, itd. Bez vlage trave ne mogu da porastu, pomorandže ostaju premale, a samo polovina roda se može ubrasti.

Suši pored nepovoljnih vremenskih uslova, doprinosi i ljudska neodgovornost – loše upravljanje vodama, zastarele cevi, nelegalno bušenje bunara, itd.

Situacija je nešto povoljnija u plodnim ravnicama blizu mora, gde podzemne vode još uvek mogu da potkrepe potrebe poljoprivrednika. Ipak, ako u narednim sedmicama ne bude većih padavina, situacija bi se mogla znatno pogoršati širom ostrva.

Topli i sunčani uslovi u hladnom delu godine, s druge strane dovode veći broj ljudi na lepu obalu Sicilije.

Rekordnih 49°C na Sicilijiopširnije
Jaka suša u Španijiopširnije
Urednički tim Vreme & Radar
Više o temi
Poplave u Bosni i Hercegovini
petak, 28. mart 2025.

Preko 100-150mm kiše

Poplave u Bosni i Hercegovini i regionu
Razoran zemljotres u Mjanmaru
subota, 29. mart 2025.

Veliki broj žrtava

Razoran zemljotres M 7.7 u Mjanmaru
Munje na nebu
sreda, 19. mart 2025.

Munja u "obrnutom" smeru

Bliski susreti s udarom groma
Svi tematski članci
Ovo bi vas moglo zanimati
sreda, 9. jul 2025.

Kako vetar hladi more?

Mistral ohladio more kod Francuske
Nevreme i prašinska oluja
ponedeljak, 7. jul 2025.

Oko 40°C, vetar >80km/h

Prašinska oluja, nevreme obaralo stabla
Hladnije, kiša, vetrovito
sreda, 9. jul 2025.

Hladnije i za 10-20°C

Sveže, vetrovito, mestimično s kišom
Svi članci
Vreme & Radar

www.vremeradar.rs

facebookKontakt
Privatnost | Pravne informacije | Izjava o pristupačnosti