Početak / Izbor urednika /

Pesak i prašina iz Sahare. Prljava/obojena kiša

17:00
27. februar 2024.

Prljava/obojena kiša
Saharski pesak i prašina u vazduhu

Oblak peska sa satelitaVeliki oblak peska iz Sahare na zapadu Afrike, vidljiv sa satelita. © NASA WORLDVIEW

Kako čestice peska i prašine iz Sahare dospevaju u vazduh, i koji uticaj imaju na vreme i prirodu? Kako nastaje prljava/obojena kiša?

PESAK I PRAŠINA U VAZDUHU

Sahara je najveća peskovita pustinja na svetu, pa otuda ne čudi da je Sahara najveći izvor čestica peska i prašine u atmosferi. Čestice peska i prašine dospevaju u vazduh pomoću vetrova koji duvaju preko pustinje, koji podižu ove čestice sa tla.

Čestice peska i prašine su vrlo sićušne i lagane, pa se vetrovima lako prenose kroz vazduh. Prenos peska kroz vazduh se može odvijati bliže tlu, na visinama manjim od 1-2km, ali i na većim visinama u atmosferi, i na nekoliko kilometara iznad tla.

Tako saharski pesak i prašina uz pomoć vetrova mogu da se prenesu stotinama, pa i hiljadama kilometara iz oblasti Sahare u raznim pravcima, i preko mora i okeana na druge kontinente.

UTICAJ NA VREME I PRIRODU

Kada preko delova Sahare dunu jaki vetrovi, velike količine peska i prašine mogu biti podignute u vazduh. Tada se oblaci peska i prašine mogu primetiti čak i sa meteoroloških satelita, kao žuto/braonkasta zamućenja atmosfere.

Kada su čestice peska i prašine prisutne u vazduhu, mogu doneti bledu ili žuto/braonkastu boju neba, kao i jarke boje pri izlasku i zalasku Sunca. Pri većim koncentracijama peska u vazduhu, sunčevo zračenje može biti oslabljeno, a sunčev disk se može posmatrati i bez naočara.

Čestice peska mogu poslužiti i kao jezgra kondenzacije vodene pare, pa doprineti formiranju oblaka. Ako ima padavina kada je pesak prisutan u atmosferi, onda se javlja prljava/obojena kiša, budući da padavine spiraju pustinjski pesak i prašinu iz vazduha na površinu. Tada kada voda ispari, na automobilima, predmetima, biljaka itd, mogu se videti narandžasto/crvenkaste mrlje od peska/prašine.

Iako ova kiša prlja sve što joj je izloženo, čestice peska i prašine su ujedno prirodni izvor minerala, koji mogu poslužiti kao đubrivo. Tako npr. prašume Amazona dobijaju značajnu količinu nutrijenata uz pomoć peska iz Sahare.

Podešavanja za spoljni sadržaj

Privatnost
Ogromne količine saharskog peska u Mursiji (Španija) u martu 2022. god.

Kada se pustinjski pesak i prašina prenose bliže podlozi, ove čestice mogu doneti pad kvaliteta vazduha i smanjenje horizontalne vidljivosti. U ekstremnim situacijama, kada čestica peska ima izrazito mnogo, dnevna svetlost se može znatno prigušiti, moraju se nositi zaštitne maske pri boravku na otvorenom, a može doći i do suve depozicije peska/prašine na tlo.

Urednički tim Vreme & Radar
Više o temi
ITCZ – zona pljuskova u tropima
nedelja, 13. jul 2025.

Šta označava ITCZ?

ITCZ - "mašina" za pljuskove u tropima
Širenje dima iz Kanade
sreda, 11. jun 2025.

Koje su posledice?

Dim od požara u Kanadi stigao do Evrope
Rekordi juna 2025.
petak, 27. jun 2025.

Mesec dana bez kiše

Rekordno suv, topao i sunčan jun 2025?
Svi tematski članci
Ovo bi vas moglo zanimati
Pretežno sunčano i vrlo toplo
nedelja, 13. jul 2025.

Sunce i visok UV indeks

Toplije, ponegde oko i iznad 35°C
ponedeljak, 14. jul 2025.

Haos u turističkoj regiji

Katalonija na udaru oluja i poplava
Šumski požari južna Evropa
petak, 11. jul 2025.

Evakuacije u Italiji

Brojni šumski požari u južnoj Evropi
Svi članci
Vreme & Radar

www.vremeradar.rs

facebookKontakt
Privatnost | Pravne informacije | Izjava o pristupačnosti