Početak / Izbor urednika /

Pljuskovi i oluje u pustinji Arabijskog poluostrva, >50mm kiše u Dubaiju

17:00
9. mart 2024.

Preko 50mm kiše u Dubaiju
Pljuskovi i nepogode u pustinji

Grmljavinski pljuskovi

Neobično izražena nestabilnost u pustinjskim oblastima Arabijskog poluostrva, grmljavinski pljuskovi i nepogode doneli su bujične poplave, probleme i štetu.

U petak i subotu 8. i 9. marta, Ujedinjene Arapske Emirate i delove Omana i Saudijske Arabije, zahvatila je vrlo nestabilna vazdušna masa, koja je donela razvoj grmljavinskih pljuskova na širem području, koji su ponegde prerasli u nepogode.

Podešavanja za spoljni sadržaj

Privatnost

Grmljavinski pljuskovi su mestimično doneli obilne količine padavina, grad, olujne udare vetra, učestalo sevanje, grmljavinu i munje. Oluje su pratili i impresivni arcus oblaci. Jak vetar ponegde je doneo i peščane oluje.

Iako su ovo pustinjske oblasti, povremeno i u ovoj regiji sveta naiđe talas nestabilnog vremena, naročito u hladnijoj polovini godine za severnu hemisferu. Podsetimo da je pre manje od mesec dana preko ovog regiona takođe prešao izražen talas nestabilnosti.

Pljuskovi su zahvatili i gradove u regionu, na aerodromu u Dubaiju je izmereno preko 50mm kiše, što je ekstrem za ovaj deo sveta, i npr. mnogo više nego što je palo u Srbiji tokom februara 2024.

Jaki pljuskovi doneli su bujične i urbane poplave, što je uslovilo probleme u odvijanju drumskog i avio saobraćaja. Nekoliko lica je ostalo zaglavljeno u vozilima u brzo nadolazećoj vodi. Nepogode su pričinile i materijalnu štetu.

Stanovništvu je savetovano da ne napušta svoje domove dok oluje ne prođu, tuneli i podvožnjaci koji se brzo nađu pod vodom za vreme padavina su preventivno zatvoreni, radi bezbednosti učesnika u saobraćaju.

Urednički tim Vreme & Radar
Više o temi
Jak zemljotres u Avganistanu
ponedeljak, 1. septembar 2025.

Veliki broj žrtava

Zemljotres magnitude 6.0 u Avganistanu
Црвени месец током помрачења Месеца на тамном ноћном небу. Земљина сенка боји површину Месеца у бакарноцрвену боју.
ponedeljak, 8. septembar 2025.

Slike krvavog Meseca

Potpuno pomračenje Meseca u punom sjaju
Rezervoar vode u Turskoj
petak, 22. avgust 2025.

Mnogi regioni pogođeni

Nestašice vode u Evropi
Svi tematski članci
Ovo bi vas moglo zanimati
Topla noć na severu Norveške
subota, 13. septembar 2025.

Najkasnije ikad

Tropska noć na severu Norveške
Zatišje nad tropskim Atlatnikom
petak, 12. septembar 2025.

Jedan uragan do sada

Atlantik: Izuzetno mirna sezona uragana
Topli dani na istoku Mediterana
četvrtak, 11. septembar 2025.

Temperatura mora?

Vrlo toplo na istoku Mediterana
Svi članci
Vreme & Radar

www.vremeradar.rs

facebookKontakt
Privatnost | Pravne informacije | Izjava o pristupačnosti